Czytamy

Do czytania zachęcają: Instytucje, Targi, Muzea, księgarnie/kawiarnie, festiwale i inne akcje czytelnicze:
Przy okazji czytania Intel zachęca dziewczynki do zainteresowania się IT (Intel Aktualizuje Bajki):



9. Festiwal Literatury dla Dzieci

Literacka Podróż Hestii
Czy Gdańsk zdobędzie tytuł Miasta Literatury UNESCO?
Miasta Literatury UNESCO
WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE
Czytamy w Trójmieście
literatura skandynawska
https://www.ibby.org/
Targi Książek w Londynie (The London Book Fair)
Centrum Bajki w Pacanowie
Instytut Książki
Gdańskie Targi Książki
Targi Książki w Krakowie
Targi Książek dla Dzieci w Bolonii (Włochy - Bologna Children's Book Fair)
Cała Polska Czyta Dzieciom
Mała Książka - Wielki Człowiek
Piórko - Biedronka

Konkursowi PIÓRKO kibicuję od pierwszej edycji, czyli od 2015r. Pierwsza nagrodzona książka zainspirowała mnie do napisania programu w Scratch.

Program uruchamiamy klikając w zieloną flagę, a potem klikamy w cyfry po prawej stronie, żeby kot przemieszczał się pomiędzy piętrami swojego domku. Po kliknięciu w migającą paczkę na poziomie "0" dowiemy się, skąd pochodzi pomysł na program.


Książka nagrodzona w 2020 roku stała się inspiracją do stworzenia muralu na warszawskim Powiślu.
adres programu: https://scratch.mit.edu/projects/417203305/
Wielki Maraton Czytelniczy w Gdańsku
Księgarnia Lello w Porto (Portugalia)
https://www.livrarialello.pt/en-us/
infoporto.pl
Będąc zarazem opowieścią z podróży, kroniką i esejem, książka ta opisuje wędrówki wielkiego miłośnika księgarń, jakim jest Jorge Carrión. Podróże, które przywołują "Księgarnie" są bardzo różnorodne, zawsze szczególne. Po pierwsze są owocem osobistej wędrówki autora przez pięć kontynentów; Carrión nie tylko odwiedza księgarnie istniejące, ale też szuka śladów legendarnych miejsc, które przetrwały już tylko we wspomnieniach i na kartkach książek. Prezentuje sylwetki charyzmatycznych księgarzy, pokazuje, jak wiele zawdzięczają księgarniom – centrom kultury – sławni pisarze, wśród nich Goethe, Hemingway, Burroughs, Borges, Cortázar, García Márquez czy Rushdie. Snuje rozważania o roli księgarń w zbiorowej wyobraźni. Przedstawia ich historię, w której nieraz z ośrodków gromadzenia dorobku kultury przekształcały się w strażnice politycznego oporu. Księgarnia jest też niezwykłym miejscem, tam staje się możliwe spotkanie książki z czytelnikiem; tam wszystko nagle nabiera sensu. W "Księgarniach" wyraźnie widać wpływ dzieł wielu wybitnych pisarzy, wielu lektur i niezliczonych podróży.
BIG BOOK CAFE (Paulina Wilk)
Festiwal Literatury dla Dzieci
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej
Czytamy, co można poskładać ze słów. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania
Festiwal Dekonstrukcji Słowa "CZYTAJ"


(23.09.2020)
Przeczytaj książkę albo obejrzyj animację.


(16.01.2020)
Natrafiłam na książkę do wykorzystania na spotkaniach w SALONIE, jeżeli będzie czas na taką aktywność.
(17.05.2019)
No i przyszedł ten dzień, ale 5. rocznicę Błękitnej Planety uczciłam kameralnie z klasą 3c Pozytywnej Szkoły Podstawowej. Całą lekcję czytałam dzieciom książkę, a co nie zdążyłam (a wiadomo było, że nie zdążę w 45 min.) opowiedziałam w skrócie. Dzieci słuchały, jak zaczarowane, ale nie tylko słuchały, a rysowały klatki do animacji w Logomocji nt. tego co słyszały. Dopiero na koniec lekcji rzuciłam okiem na ich rysunki i naprawdę byłam zachwycona.

(31.03.2019)
Moje zainteresowanie książką islandzką (dla dzieci oczywiście) ma początek w 2014 roku, kiedy dowiedziałam się, że Teatr Miniatura będzie wystawiał sztukę wg książki S.A. Magnasona "Historia błękitnej planety". To co się wokół tej książki działo, to cała osobna historia, a teraz pora zrobić coś nowego.
Z radością odwiedziłam Targi Książki w Gdańsku. Dopiero drugie i zastanawiam się, jak mogło wcześniej nie być takich Targów w Gdańsku. Gościem była Islandia. Wśród Gości Osobowych był Pan Jacek Godek, którego już wcześniej miałam przyjemność poznać. Już po Targach, a teraz koniecznie trzeba uczcić 5. rocznicę wydania polskiej wersji "Historii błękitnej planety", a to już 17 maja. Jak coś robić, to najlepiej SZYBKO więc mam nadzieję, że miesiąc wystarczy, a na początek zdjęcia, które mają zachęcać do działania.
(3.07.2018)
29 maja 2018 Katarzyna Korczak promowała swoją książkę "Ślad. Opowieści gdańszczan". Nie udało mi się być na tej promocji, ale książkę już mam i teraz będę czytała i wspominała Mamę i Babcię bo One też przyjechały do Gdańska z Wilna.
Wczoraj (2 kwietnia 2018) był niezwykły dzień, ale tak prawdę mówiąc cały kwiecień zapowiada się z książką
https://dziecko.trojmiasto.pl/Swieto-ksiazki-dla-dzieci-n122542.html?utm_source=wp&utm_medium=sg&utm_campaign=trendy

(25.03.2018) To już jutro



(25.02.2018)
Zbliża się czas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka


miastonauci.pl

(18.08.2017)

(1.01.2017)
Szukałam informacji o Europejskich Stolicach Kultury na rok 2017 i natrafiłam na największą bibliotekę publiczną w Skandynawii.

(24.02.2016)
Pilnuję się, żeby nie popadać w zachwyt nad osobami publicznymi, ale na porcję sympatii mogę sobie pozwolić :) Podglądam, co pisze Beata Pawlikowska i nawet nie zauważyłam kiedy jej książki zajęły na moich półkach kilkanaście cm (to dużo!). Oczarowała mnie kolorami i własnymi rysunkami.

(15 lipca 2015) Biblioteki
Planuję (kiedyś) odwiedzić Stację Kultury w Rumi, a przygotowując się napisałam program w Scratch :)

27 czerwca 2015 - OPERACJA BIBLIOTEKA
Podsumowanie gry odbyło się 27 czerwca 2015 w Bibliotece Naukowej. Całą grę przeszło 58 osób. Mnie się nie udało wylosować nagrody, ale i tak jestem bardzo zadowolona, że grę przeszłam.
Te niezwykłe miejsca mogą zachęcać do odwiedzania przez swoją piękną architekturę, ale nawet jak jest skromniej, to często zachwycają z powodu Osób, które tam pracują. Każde miejsce nabiera blasku, jeżeli są tam niezwykli ludzie. Zachwycam się moim Gdańskiem, stale gdzieś idę zobaczyć, co się zmieniło i dlatego nie zastanawiałam się długo i wzięłam udział w grze miejskiej "Operacja biblioteka - wejdź do sieci". Gra trwała od 8 maja do 22 czerwca i dopiero po tej dacie można ujawnić, jaką trasą prowadziła. Bawiłam się świetnie.

Trasa gry prowadziła przez biblioteki:

Było co oglądać

I jeszcze moje DOKUMENTY

Czytam książki dla dzieci, ale tylko te, co są niby dla dzieci, a tak naprawdę to i dla dorosłych. Z książek dla dzieci nie wyrastamy nigdy. Najpierw ktoś je nam czyta, potem sami dla siebie, potem czytamy młodszej siostrze i bratu, potem pobudzają naszą kreatywność, a potem ... czytamy je swoim dzieciom. Z książek dla dzieci każde pokolenie czerpie radość. Dorośli, gdy je piszą, dzieci, gdy czytają. Książka dla dzieci jest tak naprawdę dla każdego. Czytajmy!

Rozbójnicy z Kardamonu
Na tę książkę w wersji polskiej czekałam 10 lat. Dzień Dziecka 2005 roku spędziłam w norweskiej szkole (Grimstad) i razem z całą grupą realizującą projekt Comeniusa pojechaliśmy do wspaniałego Dyreparken w Kristiansand. Tam chodziliśmy po małym, zbudowanym wg książki, miasteczku Kardemomme-by. Norweskie dzieci pokazały też lalkowe przedstawienie wg tej książki. W Polsce od dawna nie było wznawiane wydanie Rozbójników i dopiero teraz, wspaniałe wydawnictwo Dwie Siostry, wydało książkę w serii Mistrzowie Ilustaracji.

W czerwcu 2018 natrafiłam na tę książkę w księgarni na lotnisku w Oslo Gardermoen :)